Jak wybrać sukienkę wieczorową na przyjęcia formalne?

Każda kobieta, prędzej czy później, w pewnym momencie swojego życia weźmie udział w przyjęciu o bardziej formalnym – często nawet bardzo formalnym – charakterze. Nie każda jednak posiada w garderobie strój odpowiedni na taką okazję. Do klasyki formalnych spotkań należy przede wszystkim sukienka wieczorowa, jednak jak wybrać sukienkę wieczorową, która będzie odpowiednia w sytuacjach, gdzie dobry smak i elegancja grają rolę najważniejszą?

Długość sukienki na przyjęcia formalne

Sukienki wieczorowe występują w różnych wariantach, jeżeli chodzi o długość. Powszechnie przyjmuje się, że na formalne okazje zakłada się kreacje długie, możliwie jak najdłuższe, gdyż im dłuższa sukienka, tym większy poziom elegancji emanuje z noszącej jej kobiety.

Udając się więc na przyjęcie formalne, odrzucić powinno się sukienki midi, a tym bardziej midi.

Kolor sukienki

Chcąc wiedzieć, jak wybrać sukienkę wieczorową odpowiednią do wysoce formalnej lub półformalnej okazji, nie można pominąć też kwestii związanych z kolorem.

Sukienka na takie okazje powinna być ciemna. Nie musi to od razu oznaczać konieczności zakupu sukienki czarnej, chociaż to właśnie ten kolor przez wiele osób i autorytetów świata mody postrzegany jest jako ten, który zasługuje na króla wśród eleganckich kreacji. Kochające kolor kobiety mogą jednak bez problemu zakupić też sukienki kolorowe w ciemnych odcieniach.

Sukienki postrzegane za najbardziej eleganckie powinny jednak być pozbawione wzorów. W sytuacjach formalnych ceni się bowiem sukienki gładkie, jednolite, chociaż zdarzają się także sukienki we wzory, które bywają bardzo gustowne. Jeżeli już nie wyobraża się sobie sukienki bez wzorów, powinno się wybrać takie, które nie nadadzą jej formalnego charakteru. Popularne są w takich sytuacjach między innymi paski.

Sukienki ze wzorami na bardziej formalne spotkania powinno zakładać się wtedy, kiedy podkreślenie pewnych atutów sylwetki lub ukrycie jej mankamentów są szczególnie ważne, a od zawsze wiadomo, że paski czynią cuda, chociaż trzeba z nimi także uważać. Idealna na takie okazje wydaje się sukienka czarna lub bardzo ciemna z paskami w kolorze białym.

Sukienka a sylwetka

Zadaniem sukienki wieczorowej jest przede wszystkim manipulowanie obrazem swojej sylwetki, by ją niejako podrasować i ukryć pewne jej niedoskonałości, która to sztuka jest bardzo trudna, a wiele pań ma spore problemy z dobraniem sukienki takiej, która jak najlepiej będzie współgrać z ich ciałem. 

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów sylwetki, a dla każdego z nich odpowiednia jest inna sukienka.

Panie o sylwetce tak zwanej „gruszki”, czyli wąskie w ramionach, posiadające niewielkie piersi i jednocześnie szersze w biodrach powinny zainteresować się sukienkami, które od pasa w górę są dobrze dopasowane do ciała, a na dole są rozkloszowane. 

Panie o sylwetce „jabłka”, czyli o szerokich ramionach, powinny postawić na brak ramiączek i głęboki ostry dekolt, a kreacje ich powinny również posiadać podwyższoną talię.

Kobiety o figurze bardziej chłopięcej, czyli posiadające małe piersi i niemające typowo kobiecych krągłości powinny nosić sukienki wieczorowe nieco luźniejsze, często też drapowane, które te krągłości stworzą. Do tego dobrze jest, by były to sukienki bez pleców i jednocześnie były też wiązane na szyi. 

Panie, które mają spore piersi, powinny z kolei zainteresować się sukienkami bardzo podobnymi do tych, jakie noszone są przez te, które reprezentują figurę w typie „jabłka”.

Nie tylko sukienka

Sukienka wieczorowa to jednak nie tylko sama kreacja, ale ważne są też dodatki do niej, gdyż bez nich wydawać się ona będzie wysoce niekompletna. Przede wszystkim eleganckiej kreacji powinno towarzyszyć też jakieś okrycie ramion. W charakterze tym najczęściej występuje bolerko, jednak często zakłada się także na sukienkę wieczorową damskie krótkie marynarki.

Z sukienką powinny być spójne też między innymi buty czy torebka, gdyż nawet najbardziej szykowna kreacja zostanie pozbawiona elegancji i siły oddziaływania, jeżeli poszczególne elementy nie będą ze sobą w harmonii.