Kupujemy męską bluzę do sportu

Męska bluza to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego faceta. Wykorzystywana jest ona nie tylko w przypadku spędzania wolnego dnia w domu, lecz również w pracy czy też na uczelni. Jak się okazuje, bluza może być także z powodzeniem używana podczas różnego rodzaju aktywności fizycznej. Jak jednak można się z łatwością domyślić, powinna się ona w takim wypadku charakteryzować zupełnie innymi cechami niż bluza do pracy. Jak wybrać bluzę męską do biegania lub jazdy na rowerze?

Dlaczego warto używać bluzy do aktywności fizycznej?

Od czego zacząć wybieranie bluzy? Warto się na początku dowiedzieć, z jakiego powodu jest ona tak często polecana, jeśli chodzi o sportowe zastosowania. Poznanie jej najważniejszych zalet umożliwi podjęcie lepszego i pewniejszego wyboru w zakresie jej cech użytkowych.

Bluza zalecana jest z powodu dwóch najważniejszych powodów. Po pierwsze jest ona bardzo ciepła, a jednocześnie przewiewna. Jeśli założy się do biegania kurtkę, to faktycznie zabezpieczy ona przed działaniem zimna, lecz nie będzie zapewniała tak dużej przewiewności, jak bluza, a to szybko spowoduje przegrzanie ciała. Drugim powodem, o którym pod żadnym pozorem nie powinno się zapominać, jest to, że bluza zapewnia bardzo dobrą swobodę ruchów. Kurtka nie umożliwia tak swobodnego poruszania się. Kurtka swoim rozmiarem, lecz również krojem ogranicza np. ruchy ramion. Z powodu tych ograniczeń żadna aktywność fizyczna nie będzie w niej komfortowa. Bluza przeciwnie, pomimo dość dobrego ocieplenia jest bardzo wygodna i swobodna.

Wybieramy materiał wykonania męskiej bluzy

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać wszystkie zalety, które oferuje męska bluza, trzeba zastanowić się bardzo mocno nad tym, z jakiego materiału powinna być ona wykonana. Jak się okazuje, w sklepie ma się naprawdę duży wybór, a co więcej, poszczególne modele bluz charakteryzują się ciekawymi zaletami, lecz także poważnymi wadami. Jak to wszystko prezentuje się szczegółowo?

Bardzo często polecanym modelem męskiej bluzy do biegania jest wersja bawełniana. Ceniona jest ona przez sportowców przede wszystkim za to, że jest miła w dotyku, bardzo ciepła, a przy tym antyalergiczna oraz przewiewna. Nie można jednak zapominać o tym, że ma także bardzo poważną wadę. Mowa w tym momencie jest o tym, że jest ona bardzo nasiąkliwa. Podczas np. biegania w deszczu bardzo mocno nasiąknie ona wodą, stanie się ciężka i nieprzyjemna. Co więcej, czas jej wyschnięcia będzie bardzo długi.

Jaki model można więc polecić, aby uniknąć takich wad? Doskonałym wyborem będzie w tej sytuacji bluza polarowa. Jest ona ciepła, miła w dotyku, a także nie jest nasiąkliwa, więc bieganie w niej w deszczu jest o wiele bardziej komfortowe niż w przypadku bluzy bawełnianej. Jakie ma ona wady? W tym wypadku zdecydowanie najważniejszą jest wysoka cena, lecz również fakt, że jest ona bardzo ciepła, więc często na letnie wieczory będzie za gruba.

Jak dobrać krój?

Bardzo ważną sprawą podczas wybierania bluzy do sportu jest to, jaki będzie ona miał krój. W przypadku bluzy typowo domowej najczęściej kupuje się model nieco za szeroki, a nawet workowaty. W przypadku bluzy sportowej taka wersja niestety nie będzie zbyt dobra. Polecane są modele zupełnie przeciwne, czyli dość dobrze dopasowane do ciała. Co więcej, poleca się nawet wersję z domieszką materiału o nazwie elastyna, dzięki czemu ubranie będzie dobrze przylegało do ciała, a jednocześnie będzie bardzo elastyczne.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Oprócz kroju bluzy, a także tego, z jakiego powinna być ona zrobiona materiału, istnieje jeszcze kilka innych, równie ważnych spraw, o których warto nieco się dowiedzieć. O czym więc w tym wypadku mowa?

Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć, że dobra bluza sportowa musi być wyposażona w kaptur. Będzie on nie tylko zabezpieczał przed niekorzystnym działaniem zimna, lecz dodatkowo pozwoli zabezpieczyć głowę przed opadami deszczu lub też śniegu. Jest to rozwiązanie bardzo praktycznie i polecane każdemu. Taka bluza sprawdzi się podczas każdej aktywności fizycznej uprawianej na świeżym powietrzu.