kurtka pikowana dla faceta

Odpowiednie odzienie wierzchnie na chłodne dni.

Każdy mężczyzna przygotowując swoje ubrania na chłodniejsze dni musi pamiętać, że nieodzownym elementem jego garderoby powinna być kurtka pikowana męska. Jest to klasyka jesiennej, jak i zimowej elegancji, która sprawdzi się w wielu rodzajach stylizacji.

Technika szycia, zwana pikowaniem, polega na łączeniu ze sobą dwóch warstw tkanin. Między nimi umieszcza się puch lub piankę poliestrową, pełniącą funkcję ocieplającą. Najczęściej do wyrobu tego typu kurtek stosuje się poliestry lub poliamidy, chociaż na rynku możemy również znaleźć modele wykonane z flaneli. Stosuje się różne metody zszywania ze sobą tkanin, co skutkuje otrzymaniem kurtek o różnych wzorach zewnętrznych. Jednym z takich, obecnie bardzo popularnych wzorów, jest tzw. „karo” czyli charakterystyczne romby. Nadają one sportowej kurtce nieco bardziej eleganckiego charakteru.

Kufajka? A może Barbou?

Popularna kufajka jest rodzajem kurtki pikowanej męskiej w typie husky. Tak, dokładnie tak jak ta słynna rasa psów. Od niej bowiem wzięła się nazwa kurtki, którą stworzył angielski emerytowany pułkownik i wielbiciel myślistwa – Steve Guylas. Projektował on również odzież wojskową i zaczął szyć kurtki, między innymi z myślą o swoich wyprawach na polowania. Kurtki te musiały być więc przede wszystkim wygodne i dobrze chronić przed zimnem. W polowaniach towarzyszył mu jego pies – husky. Nad nazwą dla tego typu odzienia wierzchniego nie trzeba było więc długo się zastanawiać. Kufajka od razu spodobała się znajomym byłego pułkownika, szybko zagościła również na angielskim dworze królewskim. Później projektant sprzedał swoją firmę do Włoch, gdzie jego pomysł na kurtkę pikowaną zyskał ogromną popularność.

Brytyjczycy z kolei bardziej upodobali sobie kurtki w typie Barbou. Różnią się one od husky połyskującym materiałem, podszewką w kratę oraz sztruksowym kołnierzem. U nas w kraju częściej spotkamy się z pierwszym typem tego odzienia, a oprócz tego niezwykle popularne są kurtki typu bomberka, a także wersje zimowe – kurtki puchowe z kapturem.

męskie pikowane kurtki

Jaką stylizację wybrać?

Pochodzenie kurtek pikowanych jest niewątpliwie sportowe, przy czym ogromna ich popularność i ilość różnych wariantów powoduje, że ten typ odzienia perfekcyjnie sprawdzi się zarówno w stylizacjach miejskich, jak i bardziej eleganckich. Również mnogość wariantów kolorystycznych ułatwia sprawę przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu. Warto zauważyć, że początkowo kurtki te występowały głównie w kolorze zielonym oraz granatowym.

Pikowaną kurtkę o prostym fasonie oferowaną np. tu pod linkiem możemy założyć zarówno do koszuli i sportowego garnituru, ale także w luźniejszych – casualowych stylizacjach, typu sweter i jeansy. Nawet bluza z kapturem będzie dawała ciekawy efekt z odpowiednio dobraną kufajką. Zresztą dobrze wiemy, że w dzisiejszej modzie jest coraz mniej barier stylizacyjno-kolorystycznych, które ograniczałyby nas do tylko kilku zestawień części naszej garderoby. Tych wariantów możemy więc tworzyć nieograniczoną ilość.

Przykładem stylizacji ” na co dzień” może być klasyczna granatowa husky założona na koszulę w czerwoną kratę, a do tego czarne chinosy i męskie sztyblety. W wersji bardziej eleganckiej pod prostą kurtkę warto założyć białą koszulę oraz odpowiednio dobraną marynarkę, która będzie nieco krótsza od kurtki. Dolną część naszego zestawu mogą w tym przypadku stanowić szare eleganckie spodnie, dopełnione skórzanymi butami. 

Co jeśli chcemy „na szybko” narzucić  kurtkę na ulubiony sweter bądź kardigan? Tutaj ciekawym rozwiązaniem może być zestawienie odzienia wierzchniego w ciemnym kolorze z bardziej odważnymi kolorystycznie swetrami. Do tego spodnie w kolorze khaki. To tylko kilka luźnych przykładów z ogromnej palety zestawień, które tworzyć możemy dzięki tak dużej ilości tego typu okryć wierzchnich na rynku.

 Pamiętajmy, że kurtki tego typu nieco zwiększają optycznie naszą objętość, co jest na pewno dużym atutem dla wielu mężczyzn. Niektórzy mogą obawiać się, że będą w takiej kurtce wyglądać mniej korzystnie. Warto więc przymierzyć najpierw takie okrycie i wybrać dla siebie najbardziej pasujący nam model.